Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Ciepłe powitanie słońca w Budnikach!

Ciepłe powitanie słońca w Budnikach!
 
Budniki to niezwykła, charyzmatyczna, przepełniona tajemnicą miejscowość usytuowana w pobliżu Kowar i Karpacza w Karkonoszach.
gdzie?ODK Krucze Skały
Wilcza 1, 58-540 Karpacz
kiedy?18 marca 2017 od 09:00
organizatorGmina Karpacz

Gmina Karpacz w porozumieniu z Miłośnikami Budnik zapraszają na uroczystości pod hasłem: „Ciepłe powitanie Słońca w Budnikach”. Harmonogram imprezy planowanej na 18 marca 2017 roku:
*Zbiórka w sobotę, godzina 9:00. Miejsce zbiórki - Dom Wypoczynkowy Krucze Skały, Karpacz ulica Wilcza 1.
*Początek wędrówki, przyjście do Budnik zaplanowano na godz. 11:00.
*Miejsce zbiórki w Budnikach: rozwidlenie na Ścieżce Tabaczanej, punkt, przy którym żółty szlak odbija w stronę Kowar.
*Prosimy wyposażyć się w prowiant w postaci kiełbasy na ognisko oraz ciepłego napoju.

Budniki to niezwykła, charyzmatyczna, przepełniona tajemnicą miejscowość usytuowana w pobliżu Kowar i Karpacza w Karkonoszach. Budniki to dawna osada górska, która chociaż straciła już wszystkie zabudowania, nadal kusi i przyciąga turystów. Na terenie osady obserwuje się niezwykłe zjawisko atmosferyczne. Naukowcy dowiedli, że miejsce to przez ponad sto dni w roku nieogrzewane jest przez słoneczne promienie. Budniki pozostają w cieniu aż od 26 XI do, trudno uwierzyć, 16 III. W tym czasie nikt nie uświadczy tu słońca na horyzoncie.

Oczywiście takie zjawisko nie mogło ujść uwadze miłośnikom Karkonoszy. W osadzie powstała stała uroczystość powitania i pożegnania Słońca. Zwyczaj ten zaginął po Drugiej Wojnie Światowej. W trakcie ostatnich sezonów pojawił się na nowo. Został reaktywowany przez miłośników starej osady Budnik i kultywowany jest do dziś.

Szukasz noclegów w Karpaczu? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Karpaczu

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl