Bieg Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Od roku 2015, bieg ku pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został wpisany do kalendarza wydarzeń związanych z bieganiem, mając już charakter wydarzenia na skalę ogólnopolską.
Gdzie?
Pływalnia OSiR „Wyspiarz”
Stefana Żeromskiego 62, 72-600 Świnoujście
Kiedy?
26 lutego 2017 od 11:00
Organizator
Ośrodek Sportu i Rekreacji "Wyspiarz" w Świnoujściu

W 2011 roku, oficjalnie 1-wszego dnia marca obchodzimy święto państwowe, jakim jest Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Święto to, to dzień w którym oddajemy honor i pamięć żołnierzom, którzy działali w polskim podziemiu antykomunistycznym i antysowieckim na przełomie lat 1944-1963 na terenie granic przedwojennych Rzeczpospolitej Polskiej.

W roku 2013 za sprawą ludzi pasjonujących się działalnością społeczną, zorganizowano "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych", jest bieg lasem w pobliżu Zegrzyńskiego Zalewu. W trakcie pierwszej edycji, mającej surwiwalowy oddźwięk udział wzięło pięćdziesięciu uczestników. Już w roku następnym, wydarzenie zaczęło cieszyć dużo większą popularnością i zainteresowanie, dzięki ludziom reprezentującym Fundację "Wolność i Demokracja", którzy mocno zaangażowali się w organizację biegu, co z powodzeniem robią po dziś dzień. Dzięki nim bieg przeniesiono w późniejszych edycjach do Warszawy, a dokładniej do Parku Skaryszewskiego. W 2014 roku w biegu wzięło już udział, aż 1500 miłośników biegania!

Od roku 2015, bieg ku pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został wpisany do kalendarza wydarzeń związanych z bieganiem, mając już charakter wydarzenia na skalę ogólnopolską.

Szukasz noclegów w Świnoujściu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Świnoujściu

26.02.2017
Po sukcesie z roku 2016 w którym to w biegu udział wzięło ponad 40 tysięcy biegaczy, aż ze 160 różnych miast w tym także z Londynu, Grodna, Nowego Jorku, Zdołbunowa, Chicago, Wilna, Żytomierza i Lidy, organizatorzy postanowili postawić przed sobą dużo ambitniejsze cele. W roku 2017 mają plan zorganizować bieg w którym udział weźmie 60 tysięcy miłośników biegania z 240 różnych miast w tym także z poza granic Polski. Projekt przewiduje bieg trasą liczącą 1963 m., co jest nawiązaniem do Józefa Franczaka- ostatniego Wyklętego Żołnierza, pseudonim "Lalek", ponieważ właśnie w roku 1963 Franczak zginął. Jest to projekt wspólny, obowiązujący wszystkie miasta biorące udział, a dodatkowo lokalni partnerzy mają prawo rozbudować scenariusz wydarzenia, wprowadzając dodatkowy dystans oraz inne atrakcje.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl