Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

Besarabia śpiewa – Chorny/Ghergus Duo z Kiszyniowa - koncert

Besarabia śpiewa – Chorny/Ghergus Duo z Kiszyniowa - koncert
 
Specjalnością Susanny oraz Efima jest muzyka żydowska pochodząca z Besarabii, którą w Polsce mało znamy.
gdzie?Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Anielewicza M. 6, 00-157 Warszawa
kiedy?17 września 2017 od 19:00
za ile?15 zł
organizatorMuzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Przedstawiamy Państwu bardzo serdecznie Efima Chorny'ego, który jest śpiewakiem, kompozytorem oraz wiele razy nagrywanym na albumach muzyki jidysz. Natomiast Suzanna Ghergus jest pianistką, a także autorką utworów. Są oboje uważani za pionierów w odrodzeniu muzyki klezmerskiej, obszar niegdysiejszego Związku Radzieckiego. Są oni także bardzo chętnie zapraszani na różne festiwale żydowskiej muzyki na kontynencie europejskim oraz w Ameryce Północnej.

Klezmerską dobrą muzykę, jak również autentyczne utwory idysz dziś już niełatwo spotkać, w jakimkolwiek miejscu na świecie. Susanna Ghergus i Efim Chorny to muzycy pochodzący z Kiszyniowa, znajdującego się na terenach Mołdawii, szczerze zadziwiają swymi umiejętnościami oddawania prawdziwego klimatu śpiewania żydowskiego. Na ich koncertach, ponieważ tworzą razem Duo - nie pojawia się nic z Cepelii lub też podróbki. Za to jest niepowtarzalne brzmienie aszkenazyjskie, które wesoło porywa, ale jest też smutne otchłannie.

Specjalnością Susanny oraz Efima jest muzyka żydowska pochodząca z Besarabii, którą w Polsce mało znamy. W naszym kraju raczej jest rozpowszechniona tradycja klezmerska ukraińsko-polska niż ta z południa Europy, która jednak zachwyca swymi rytmami i brzmieniem.

Szukasz noclegów w Warszawie? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Warszawie

Na repertuar, który jest przebogaty Chorny/Ghergus Duo złożone są utwory znane wykonawcom z otoczenia, w jakim dorastali, odnalezione w terenowych poszukiwaniach, a także w zbiorach etnograficznych archiwalnych. Są również autorami licznych utworów: Susanna zajmuje się tekstami, a Efim komponowaniem. Weszły ne do repertuaru znanych wykonawców tego gatunku w Stanach Zjednoczonych i w Europie.

Goście, których Państwu przedstawiamy nagrywani byli na liczne albumy, koncertowali na najbardziej znanych scenach, pośród nich w Monachium w Filharmonii, w Londynie na Queen Elizabeth Hall, lub też w Lincoln Center w Nowym Jorku. Od wielu lat biorą udział w festiwalach klezmerskiej muzyki w Europie Zachodniej, w USA, Kanadzie, Rosji oraz na Ukrainie. Zajmują się również prowadzeniem warsztatów klezmerskich oraz wykładów w licznych miastach wyżej wymienionych krajów, a pośród nich:
* "Muzyka w filmach jidysz" rok 2017 Wiedeń

W rodzinnymi Kiszyniowie Duet stworzył Teatr Żydowskiej Piosenki. Kierują nim wspólnie. Jako Gość specjalny, w koncercie, pod tytułem: "Besarabia śpiewa" towarzyszyła im będzie Vanessa Vromans - skrzypaczka z Australii/Holandii. Pobierała ona nauki u najwspanialszych mistrzów klezmerskiego odrodzenia w Stanach Zjednoczonych, można tutaj wymienić Michaela Alperta i Alicię Svigals. Artysta gra ze świetnymi muzykami w tym gatunku w Berlinie. Obecnie tam właśnie zamieszkuje.

Na ten wyjątkowy koncert zapraszamy serdecznie już 17 września 2017 roku, do warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, znajdującego się przy ulicy Anielewicza M. 6. Występ rozpocznie się o godzinie 19:00, a wstęp na niego kosztuje 15 złotych.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl