Arvo Pärt – Pasja koncert
Słuchaczy zaskoczy doskonałe brzmienie współgrających ze sobą sześciu wokalnych głosów oraz pięciu instrumentów.
Gdzie?
Narodowe Forum Muzyki, Sala Czerwona
Pl. Wolności 1, 50-071 Wrocław
Kiedy?
16 marca 2018 od 19:00
Za ile?
30 zł

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu stanie się areną ciekawego wydarzenia. 16 marca na scenie w Czerwonej Sali przy placu Wolności 1, o godzinie 19:00 rozpocznie się koncert do muzyki Arvo Pärta zatytułowany "Pasja".

Na scenie pojawią muzycy i chór Narodowego Forum Muzyki pod batutą Agnieszki Franków-Żelazny. W rolę Jezusa wcieli się Jerzy Butryn. Piłata odegra Łukasz Wilda. Ewangelistami będą: Aleksandra Sosna, Paulina Boreczko-Wilczyńska, Michał Pytlewski, Sebastian Mach. Za inscenizację oraz reżyserię odpowiedzialny jest Roberto Skolmowski, światło - Mikołaj Wolniewski. Oprawa muzyczna: skrzypce - Wojciech Hazuka,wiolonczela - Maciej Kłopocki, obój - Wojciech Merena, fagot - Alicja Kieruzalska,organy - Marek Fronc.

Pasja Arvo Pärta jest utworem pełnym prostoty, śpiewnym oraz przede wszystkim zachwycającym. Dzieło doskonale obrazuje mistyczną refleksję i kontemplację. Łagodzi duszę i koi ucho. Przenosi melomanów w świat śpiewu, który poszukuje inspiracji w średniowiecznej tradycji.

Szukasz noclegów we Wrocławiu? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów we Wrocławiu

Pasja Arvo Pärta jest jedynym utworem tego rodzaju skomponowanym przez artystę. Dzieło powstało na początku lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Ascetyczny charakter utworu stanowił ogromne zaskoczenie dla słuchaczy, których Arvo Pärt przyzwyczaił do nieco innych aranżacji. Artysta nie wzmacniał i nie podkreślał dramatyzmu, do którego przyzwyczaiła nas biblijna tradycja. Kompozytor zrezygnował z odtwarzania biblijnej historii męki Zbawiciela, a skoncentrował się na formie, która bliska jest średniowiecznemu kanonowi. Ze szczególna troską potraktował tekst pasyjny.

Na scenie nie pojawia się stuosobowy chór, nie ma także potężnej, licznej orkiestry symfonicznej. Słuchaczy zaskoczy doskonałe brzmienie współgrających ze sobą sześciu wokalnych głosów oraz pięciu instrumentów. Kompozytor, zgodnie z głoszoną przez siebie ideą, że ilość ustępuje przed jakością, ogranicza paletę użytych dżwięków i brzmień do koniecznego minimum. Efekt jest dość zaskakujący. Słuchacze przeniesieni zostaną w przestrzeń dawnych, odległych pieśni religijnych, w tym także chorału gregoriańskiego. Pasja Arvo Pärta, oparta została na tekście św. Jana z Ewangelii. Dzieło nieprzerwanie urzeka medytacyjnym, kontemplacyjnym charakterem.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl