Agata Siemaszko & Miroslav Rajt
Projekt zyskał rozgłos po zwycięstwie w 2012 roku, kiedy to formacja zdobyła tytuł laureata podczas konkursu słowackiego radia Fatt Kools
Gdzie?
Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza
Chramcówki 15, 34-500 Zakopane
Kiedy?
3 maja 2017 od 21:30
Za ile?
20 zł

Zakopiański Teatr imienia Stanisława Ignacego Witkiewicza ma zaszczyt zaprosić na wyjątkowy koncert wokalistki Agaty Siemaszko, która zaprezentuje swe wokalne możliwości przy akompaniamencie Miroslava Rajta cymbalisty. Organizator imprezy zaprasza bardzo serdecznie na koncert 3 maja, punktualnie o godzinie 21:30. Koncert odbędzie się na scenie teatralnej w Zakopanem, przy ulicy Chramcówki 15.

Informacje o artystach:

Agata Siemaszko to wokalistka dobrze znana słuchaczom Drugiego Programu Polskiego Radia oraz pasjonatom dźwięków cygańskiej muzyki oraz polskiej i słowackiej etno sceny. Naukę na podhalańskich basach pobierała u samego Krzysztofa Trebuni–Tutki. Skrzypce ćwiczyła u "Maji" Marka Łabunowicza. Artystka była również członkiem zespołu romskiego Kałe Bała, który stworzyła legendarna poetka i pieśniarka Teresa Mirgi pochodząca z Czarnej Góry. Agata Siemaszko współpracowała także z Jurajem Lišką, tworząc z nim i realizują artystyczny polsko-słowacki projekt zwany FallGrapp. Projekt zyskał rozgłos po zwycięstwie w 2012 roku, kiedy to formacja zdobyła tytuł laureata podczas konkursu słowackiego radia Fatt Kools i została okrzyknięta przez krytykę tytułem jednej z najciekawszych aranżacji w historii muzyki alternatywnej na Słowacji.

Szukasz noclegów w Zakopanem? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Zakopanem

Artystka pracowała z kompozytorem austriacko-węgierskim, Ferrym Janošką podczas nagrania muzyki towarzyszącej spektaklowi „Der Fluss”, który reżyserował Peter Wagner. Maj 2014 roku przyniósł Agacie Siemaszko owocną współpracę z wirtuozem skrzypiec cygańskich, z bratysławską artystką, Barborą Botošovą. To autorka Bohemiensa, Gypsy Queen Project, wnuczka skrzypka owianego legendą, Jana Berkyego Mrenicy oraz córka wirtuoza skrzypiec, Eugena Botoša. Współpraca z Barborą Botošovą układa się doskonale do dnia dzisiejszego.

Miroslav Rajt.

To jeden z najwybitniejszych cymbalistów słowackich. Pochodzi z Bratysławy. Tu się urodził i odebrał staranne wychowanie w rodzinie cygańskiej o tradycji sięgającej w wiele pokoleń. Rodzina Miroslava Rajta od lat interesowała się muzykowaniem. Artysta jest absolwentem konserwatorium w Bratysławie, gdzie uczył się gry na węgierskich cymbałach oraz studiował na wydziale dyrygentury i kompozycji bratysławskiej HTF-VŠMU. Miroslav Rajt gra także na skrzypcach, fortepianie, altówce, perkusji, kontrabasie oraz akordeonie. Pełnił rolę solisty podczas koncertów najważniejszych reprezentacyjnych zespołów słowackich SĽUK oraz LÚČNICA i OĽUN (Orkiestra Ludowych Instrumentów Radia Słowackiego).

Kilkanaście lat współpracował z Orchestrą Violin Bratislava koncertującą pod batutą Eugena Botoša. Pochwalić się może współpracą z formacjami grającymi różne gatunki muzyczne – od utworów klasycznych przez folk, reggae aż po jazz. Wirtuozeria Miroslava Rajta oczarowała liczne grono słuchaczy rozsiane po całym świecie. Miroslav Rajt rozpoznawany, znany i lubiany jest nie tylko na słowackich scenach, lecz także w USA, Austrii, Niemczech, Szwajcarii oraz Polsce i oczywiście wielu innych krajach. Jest autorem kompozycji i aranżacji utworów pisanych na zamówienie orkiestr słowackich oraz kameralnych zespołów.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl