Adam Strug & Kwadrofonik: Requiem ludowe
Adam Strug, to wszechstronnie uzdolniony etnomuzykolog, śpiewak, kompozytor (muzyka teatralna i filmowa), instrumentalista oraz autor piosenek.
Gdzie?
Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie
Zwierzyniecka 1, 31-103 Kraków
Kiedy?
18 listopada 2016 od 20:30
Za ile?
40 zł

W Filharmonii Krakowskiej w dniu 18.11 odbędzie się koncert Adama Struga i grupy Kwadrofonik, którzy zaprezentują utwory z krążka " Requiem ludowe". Płyta prezentuje muzykę żałobną w innej, unikającej patosu, pomysłowej i dość nowoczesnej odsłonie. Wyjątkowe aranżacje nie są jednak pozbawione nutki ludowej i wciąż mogą zaskoczyć.

Adam Strug, to wszechstronnie uzdolniony etnomuzykolog, śpiewak, kompozytor (muzyka teatralna i filmowa), instrumentalista oraz autor piosenek. 17.03 będzie można wysłuchać jego autorskich utworów podczas kampanii instrumentalnej.

W 2012 roku wydał swoją pierwszą, debiutancką płytę, zatytułowaną "Adieu!". W świecie muzyki, było to nie lata wydarzenie. Płyta to połączenie miłosnych, lirycznych nut z orientem, miejskim folkiem i minimalizmem. Dzięki takiemu połączeniu,słuchacze w Polskim Radiu, uznali ją za Folkowy Fonagram Roku.

Szukasz noclegów w Krakowie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Krakowie

2014 rok, przyniósł Strugowi, kolejny sukces. Universal Music Polska wydała album, który powstał dzięki zamiłowaniu dwóch, wspaniałych artystów do twórczości wybitnego polskiego poety Bolesława Leśmiana. Krążek nosi tytuł: "Strug.Leśmian.Soyka". Utwory, swoim aksamitnie pięknym i hipnotyzującym głosem, śpiewa Adam Strug, na pianie, niezwykle ujmująco gra Stanisław Soyka. Efekt połączenia Struga i Soyki, jest niebywale atrakcyjny muzycznie. W wykonaniu tego duetu, Bolesław Leśmian brzmi dość zaskakująco i ujmująco.

Płyta "Strug.Leśmian.Soyka", odniosła ogromny sukces i cieszyła się wielkim zainteresowaniem.

Po tym sukcesie, Strug nie spoczął na laurach. Zaprezentował swoim fanom nowy autorski projekt z nowym wydawnictwem, co zaowocowało wydaniem w 2015 roku, kolejnej płyty pt. "Mysz". I na tym krążku mamy do czynienia z niezwykłym połączeniem minimalizmu, lirycznego tonu i miejskiego folku, którego zabraknąć nie mogło. Tematem przewodnim utworów z płyty "Mysz", są życie i śmierć czy miłość i rozczarowanie a także proza codzienności i najważniejsze momenty ludzkiego życia, czyli jednym słowem antynomie człowieczego losu.

Teksty napisali różni polscy poeci, a także pochodzący z USA poeta- Vachel Lindsay, który jest autorem wiersza tytułowego, przetłumaczonego przez Roberta Stillera. Ze Strugiem przy tym projekcie współpracował Wojciech Waglewski (lider VOO VOO), pełniący dwie ważne funkcje, jest on bowiem zarówno gitarzystą jak i producentem muzycznym.

Kwadrofonik,to połączenie dwóch zespołów w jeden, Lutosławki Piano Duo i Hob-beats Duo. Jest grupa muzyczna z Polski, która zajmuje się muzyką improwizowaną, grają także muzykę współczesną. Członkowie zespołu, to wykształceni muzycy, którzy ukończyli warszawski Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina. Członkowie Kwadrafonik wykonują utwory na aranżacje perkusyjno-fortepianowe, takich kompozytorów jak: Luciano Berio, George Crumb czy Bartok. Komponują również własne kawałki. Muzycy wciąż szukają inspiracji i tworzą nowe brzmienia, ich koncerty to niezwykłe opowieści za pomocą dźwięku. Dialog fortepianu z perkusją, zamiana ról w której fortepian staje się w przenośni instrumentem perkusyjnym, a perkusja natomiast wydaje niezwykle melodyjne dźwięki niczym fortepian. Również w twórczości Kwadrafonik nie brakuje motywów muzyki ludowej.

Zespół jest laureatem wielu nagród muzycznych, takich jak: 2006 rok- Grand Prix zdobyte podczas IX odsłony Festiwalu Muzyki Folkowej organizowanego przez Radio Nowa Tradycja, a także nagrodę publiczności i nagrodę specjalną od Prezydenta Miasta Warszawa. Ponad to, w roku 2007-Nagroda Specjalna "Svetozar Stracina" w Konkursie Europejskiej Unii Radiowej EBU, a także nagroda Paszport Polityki z 2015 roku. Zespół ma na swoim koncie jedną płytę- "Folklove" (2008), którą wydało Radio Polskie.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl