Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)

58. Koncerty Chopinowskie

58. Koncerty Chopinowskie
 
Pierwszy koncert pod Pomnikiem wielkiego artysty odbył się w roku 1959, wkrótce po tym, jak dokonano rekonstrukcji pomnika Fryderyka Chopina.
gdzie?Plac przed Pomnikiem Chopina
Agrykola 1, 00-460 Warszawa
kiedy?16 lipca 2017 od 12:00
za ile?bezpłatnie

Mamy wielką przyjemność zaprosić Państwa na 58. sezon Chopinowskich Koncertów, które odbywają się w Łazienkach Królewskich. Pod Pomnikiem Fryderyka Chopina, odbędą się wspaniałe recitale. Wystąpią tam wybitni, wspaniali pianiści, którzy wielokrotnie wygrywali konkursy pianistyczne i mają bardzo bogaty dorobek artystyczny. Już niebawem będzie podany dokładny program koncertowy.

Organizatorami recitali są: Łazienki Królewskie, Stołeczna Estrada oraz Towarzystwo imienia Fryderyka Chopina. Wydarzenie to, jest bardzo popularne w stolicy, zarówno dla jej mieszkańców , jak i dla licznie przybywających turystów. Każdego roku recital gromadzi ponad 80-cio tysięczną publiczność, a sami pianiści możliwość zagrania w Koncercie Chopinowskim uważają za ogromne wyróżnienie i zaszczyt.

Pierwszy koncert pod Pomnikiem wielkiego artysty odbył się w roku 1959, wkrótce po tym, jak dokonano rekonstrukcji pomnika Fryderyka Chopina. Począwszy od roku 1959, koncerty odbywają się nieprzerwanie, dzięki czemu wydarzenie to wpisało się na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych w Warszawie.

Szukasz noclegów w Warszawie? Nie szukaj dalej.Sprawdź naszą ofertę noclegów w Warszawie

Monument Fryderyka Chopina.
Pomnik wybitnego, polskiego kompozytora ma bardzo bogatą historię. Idea powstania monumentu datuje się na rok 1889, wtedy też przypadała 40 rocznica śmierci Chopina. W tamtym czasie Polska znalazła się pod zaborami, co nie sprzyjało realizacji pomysłu, gdyż rosyjskie władze skutecznie temu zapobiegały. Równo 10 lat po tych wydarzeniach, środowisko artystyczne Warszawy, zorganizowało konkurs na najlepszy projekt pomnika. Wygrała praca Wacława Szymanowskiego. Międzynarodowa komisja konkursowa, uznała, że praca wybitnego Polaka, rzeźbiarza jest iście nowatorska i najlepsza. Taki werdykt był powodem licznych dyskusji i sprzeciwów, nie mniej jednak 14.11.1926 roku miało miejsce uroczyste odsłonicie pomnika, będącego monumentalną wizją Fryderyka Chopina, który zasiada pod złamaną rzeźbą.

Rok 1939 to kolejne złe wydarzenia dla Polski i dla Warszawy, znalazła się ona bowiem pod hitlerowską okupacją. Wykonywanie muzyki wybitnego kompozytora, zostało zakazane, a rok po tym pomnik wysadzono. Dopiero, kiedy II wojna światowa zakończyła się udało się odnaleźć głowę kompozytora, która była częścią Pomnika w Łazienkach. Znaleziska dokonano na terenie dawnej fabryki wagonów we Wrocławiu. Na podstawie gipsowej głowy, dokonano rekonstrukcji dzieła Wacława Szymanowskiego. Pomnik znów zajął swoje dawne miejsce dokładnie w roku 1958, a już w roku następnym spod pomnika rozbrzmiewały dźwięki muzyki wybitnego twórcy- Fryderyka Chopina.

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie już 16 lipca na Plac przed Pomnikiem Chopina, od godziny 12:00.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl