Informujemy, iż na naszych stronach w celach świadczenia usług stosujemy pliki cookies i podobne technologie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz zmienić te ustawienia, dowiedz się więcej z Polityki Prywatności.
Zamknij
58. Koncerty Chopinowskie
Począwszy od roku 1959, koncert odbywają się regularnie i nieprzerwanie co rok, na stałe wpisując się w kalendarz wydarzeń kulturalnych w Warszawie.
Gdzie?
Plac przed Pomnikiem Chopina
Agrykola 1, 00-460 Warszawa
Kiedy?
4 czerwca 2017 od 12:00
Za ile?
bezpłatnie

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na Plac przed Pomnikiem Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich na 58. sezon Koncertów Chopinowskich. Jak co roku pod Pomnikiem Chopina, spotkać można będzie samych wybitnych pianistów, laureatów wielu pianistycznych konkursów, którzy posiadają ogromny dorobek artystyczny. Już niebawem na stronie internetowej, pojawi się szczegółowy program obchodów 58. Koncertu Chopinowskiego.

Organizatorami recitali są Łazienki Królewskie, Stołeczna Estrada oraz Towarzystwo imienia Fryderyka Chopina. Wydarzenie to cieszy się ogromną popularnością w stolicy, chętnie biorą w nim udział zarówno mieszkańcy miasta, jak i przybyli tu turyści. Każdego roku w Koncercie Chopinowskim uczestniczy blisko 80 tysięcy słuchaczy. Dla pianistów, występ pod Pomnikiem Chopina, to nie lada wyróżnienie i zaszczyt.

Pierwszy koncert miał miejsce w 1959 roku, tuż po tym jak zrekonstruowano pomnik Chopina, który był jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Począwszy od roku 1959, koncert odbywają się regularnie i nieprzerwanie co rok, na stałe wpisując się w kalendarz wydarzeń kulturalnych w Warszawie.

Szukasz noclegów w Warszawie? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Warszawie

Pomnik Fryderyka Chopina

Pomnik Fryderyka Chopina ma bardzo burzliwą historię. Myśl o tym, by takie coś stworzyć narodziła się równo 40 lat po śmierci kompozytora, było to w roku 1889. Jednakże nie był to dobry czas dla Polski, bowiem znalazła się ona pod zaborami i niestety Rosja, skutecznie hamowała inicjatywę powstania pomnika. Blisko dekadę później, warszawscy artyści zorganizowali konkurs na najlepszy monument z Chopinem. Jury, które składało się z wybitnych artystów z całej Europy, za najlepszą uznało pracę Wacława Szymanowskiego. Projekt tego polskiego, wybitnie utalentowanego rzeźbiarza był iście nowatorski i niezwykle ciekawy. Nie mniej jednak ten wybór wywołał dużą dyskusję. Po mimo licznych sprzeciwów, 14.11.1926 roku nastąpił długo wyczekiwany dzień- uroczyste odsłonięcie pomnika, przedstawiającego Fryderyka Chopina, zasiadającego pod złamaną wierzbą.

Rok 1939, to czas kiedy znaleźliśmy się pod władzą okupanta niemieckiego, był to czas w którym zakazane było wykonywanie muzyki wybitnego kompozytora. Rok później długo wyczekiwany pomnik wybitnego twórcy, wysadzono w powietrze. Wojna się zakończyła, jednakże dopiero rok później udało się odnaleźć część owego pomnika z Łazienek Królewskich. Była to głowa Chopina, która znaleziona została, aż we Wrocławiu w fabryce wagonów z której zostały już tylko ruiny. Głowa oraz gipsowy model pozwoliły na zrekonstruowanie dzieła wybitnego Szymanowskiego i tak o to w 1958 roku pomnik znów stanął na swoim miejscu, a od roku następnego po dziś, corocznie rozbrzmiewa stamtąd muzyka wybitnego, polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl