26. EDD - Zwiedzanie Rezydencji Prezydenta RP w Wiśle

26. EDD - Zwiedzanie Rezydencji Prezydenta RP w Wiśle
Rezydencja Prezydenta należy do grona najistotniejszych przykładów awangardowych realizacji powstałych w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
Gdzie?
Rezydencja Prezydenta RP Zamek w Wiśle – Narodowy Zespół Zabytkowy
Zameczek 1, 43-460 Wisła
Kiedy?
16 września 2018 od 13:00
Za ile?
bezpłatnie
Organizator
Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Biuro Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Biuro Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapraszają serdecznie do udziału w tegorocznych Europejskich Dniach Dziedzictwa. To już dwudzieste szóste spotkanie w ramach EDD. W tym roku spotkania zaplanowano w terminach: od 8 do 9 września oraz od 15 do 16 września. Europejskie Dni Dziedzictwa w tym roku związane są z zaszczytnym jubileuszem odzyskania przez Polskę niepodległości, towarzyszy im hasło: „Niepodległa dla wszystkich”.

Impreza ma charakter cykliczny. Kraje, które biorą udział w imprezie, we wrześniu udostępniają publiczności do zwiedzania liczne zabytki oraz miejsca kultury. Podczas spotkań organizowane są także wystawy, wykłady oraz inne imprezy towarzyszące, które kierowane są do szerokiej grupy odbiorców.

Wśród licznych propozycji związanych z tegorocznymi Europejskimi Dniami Dziedzictwa "Niepodległa dla wszystkich" pojawiło się także zaproszenie do odwiedzenia Zamku w Wiśle (słynna Rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej).

Szukasz noclegów w Wiśle? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Wiśle

"Zameczek", Zamek w Wiśle to zabytek województwa śląskiego. Rezydencja Prezydenta należy do grona najistotniejszych przykładów awangardowych realizacji powstałych w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Budynek rezydencji to projekt Adolfa Szyszko-Bohusza. Architekt ten należy do czołówki polskich konserwatorów i architektów z pierwszej połowy dwudziestego wieku. "Zameczek" w Wiśle wchodzi w skład gmachu, który łączy modernistyczną i awangardową formę z tradycyjną architekturą reprezentacyjną i obronną. To nowoczesny typ prestiżowej rezydencji dedykowany głowie państwa. Budynek w swej formie manifestuje nawiązanie do Odrodzonej Drugiej Rzeczypospolitej.

Zamek w Wiśle, czyli Rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskie należy do Narodowego Zespołu Zabytków. Z powodu zachowania modernistycznego i nowatorskiego wyposażenia oraz wystroju wnętrz "Zameczek" jest niezwykle cennym przykładem popularnego stylu, charakterystycznego dla lat dwudziestych ubiegłego wieku. Rezydencja zaprojektowana została zgodnie z koncepcją Gesamtkunstwerk, która traktuje architekturę oraz wyposażenie wnętrz jako zbiorcze dzieło sztuki.

Zwiedzanie zamku odbędzie się 16 września i zaplanowano je w czterech turach: godzina 13:00, godz. 14:30, godz. 16:00 oraz ostatnie wejście o 17:30.

Zwiedzanie odbywać się będzie w grupach pod opieką przewodników. Zapisy przyjmowane są przez recepcję Zamku Dolnego. Najlepiej uczynić to telefonicznie lub pocztą elektroniczną. Przed wejściem okazać należy aktualny dokument tożsamości (paszport, dowód osobisty). Organizator zwiedzania uprzedza, iż istnieje możliwość odwołania rezerwacji i sytuacja ta ma związek z charakterem obiektu.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl