25 lat Marcin Wasilewski Trio - Trasa Jubileuszowa - koncert

25 lat Marcin Wasilewski Trio - Trasa Jubileuszowa - koncert
Zespół jest tworzony przez wybitnego pianistę oraz kompozytora Marcina Wasilewskiego, basistę Sławomira Kurkiewicza i perkusistę Michała Miśkiewicza.
Gdzie?
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
Ołowianka 1, 80-751 Gdańsk
Kiedy?
15 grudnia 2019 od 19:00
Za ile?
60 zł

W roku 2019 przypada jubileusz dwudziesto-pięcio lecia powstania najbardziej znanego na świcie i najsłynniejszego polskiego tria jazzowego - Marcin Wasilewski Trio. Zespół jest tworzony przez wybitnego pianistę oraz kompozytora Marcina Wasilewskiego, basistę Sławomira Kurkiewicza i perkusistę Michała Miśkiewicza.

Są oni ikoną jazzu polskiego, laureatami wielu wyróżnień i nagród, tak polskich, jak również zagranicznych, a także zdobywcami największej liczby nagród Fryderyków, kategoria jazz, czyli nagród od Polskiego Przemysłu Muzycznego. Marcin Wasilewski zgromadził aż dziewięć statuetek Fryderyka. Prowadzili współpracę ze wszelakimi czołowymi postaciami jazzu polskiego i najwybitniejszymi artystami światowego jazzu, jak między innymi: z Charlesem Lloydem, Nilsem Petterem Molvaerem, czy Joe Lovano, natomiast osobno z: Janem Garbarkiem, Branfordem Marsalisem, Manu Katché, czy też z Alem Fosterem oraz innymi. Oni przez dwadzieścia lat na scenie oraz w studio współtworzyli legendarny już Tomasza Stańko Quartet, gdzie nagrywali tak wspaniałe płyty, jak na przykład: Soul of Things, Lontano i Suspended Night. Po śmierci samego Tomasza Stańko, zespół jest najdłużej wspólnie pracującym artystą z uznawaną na świecie za jedną z ważniejszych jazzowych wytwórni ECM Records.

Zatem jubileusz dwudziesto-pięcio lecia zespołu zbiega się razem z obchodami pięćdziesiątej różnicy śmierci jednego z najwybitniejszych kompozytorów oraz twórców współczesnego jazzu polskiego - Krzysztofa Komedy, jakiemu artyści zespół, jako pierwszy w naszym kraju po jego śmieci, oddawał hołd, nagrywając płytę w roku 1995, noszącą tytuł: "Komeda". Debiutancka płyta młodych muzyków stała się jedną z najgłośniej komentowanych w tamtych latach debiutów. W niezwykłym roku - 2019, jazzowe środowisko świętuje także pięćdziesięcio-lecie powstania legendarnej, wytwórni płytowej, jednej z najważniejszych - ECM Records. Trio Marcina Wasilewskiego dla tej wytwórni nagrało 5 własnych płyt oraz uczestniczyło w nagrywaniu kolejnych 5-ciu.

Szukasz noclegów w Gdańsku? Nie szukaj dalej.
Sprawdź naszą ofertę noclegów w Gdańsku

W granicach tegoż jubileuszu, na jesieni będzie miała miejsce ogólnopolska trasa koncertowa. W trakcie koncertów zespół zaprezentuje przeróżne oblicza swej twórczości, z całą pewnością także oddając hołd swym wielkim mistrzom oraz mentorom: Krzysztofowi Komedzie, jak również zmarłemu niedawno Tomaszowi Stańko. Serdecznie zapraszamy na nasze koncerty.

Najbliższy odbędzie się już w niedzielę 15-go grudnia 2019 roku, w gdańskiej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej imienia Fryderyka Chopina, znajdującej się przy ulicy Ołowianka 1. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 19:00, a bilety wstępu kosztują 60 złotych.

źródło: coigdzie.pl
coigdzie.pl