Rodzaj noclegu
wszystkie
Schowek (10 ofert)
Schronisko w Łupkowie, Nowy Łupków
od 12 zł za osobę Zapytaj o wolne miejsca
Schowek
Dodaj do schowka
Schronisko:Schronisko w Łupkowie
Adres:Nowy Łupków
Aktywny wypoczynek:Narciarstwo, Narciarstwo biegowe, Snowboard, Trekking, Nordic walking, Wędrówki piesze, Trasy rowerowe
 • Obiekt posiada ograniczony wpis teleadresowy. Kontakt z obiektem możliwy wyłącznie przez formularz kontaktowy poniżej. Jeżeli jesteś właścicielem obiektu i chcesz posiadać pełną prezentację, skontaktuj się z obsługą serwisu.
 • Zapytaj o wolne miejsca
Schronisko w Łupkowie
 • PL
 • EN
 • DE
 • RU
Nowy Łupków – osada w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Komańcza.
Nowy Łupków powstał przy stacji kolejowej o tej nazwie, po wybudowaniu tutaj linii kolejowej w 1872. Była to osada kolejarska. Po II wojnie światowej znajdował się tutaj zakład karny (więzienne gospodarstwo rolne), w czasie stanu wojennego internowano tutaj działaczy "Solidarności".
1 stycznia 2011 r. zmieniono urzędowo nazwę miejscowości z Łupków na Nowy Łupków.

Schronisko to drewniana, piętrowa chata o pięknym spadzistym dachu. Na parterze stoi serce chałupy czyli centralnie położony piec. Od jego frontowej strony znajduje się część kuchenna, zaś za kominem rozłożył się dobry duch schroniska - długi masywny stół, który to wraz z ławami tworzy jadalno - rozrywkową część wnętrza. Na parterze, w prawym skrzydle znajdują się pomieszczenia gospodarzy, łazienka i "sala kominkowa". Właściwa sypialnia znajduje się na poddaszu. Jest to pomieszczenie poprzedzielane filarami stropowymi i dwoma kominami, dającymi (szczególnie zimą) miłe ciepło gościom śpiącym na wygodnych materacach.

W miejscu, gdzie stoi chata, pół wieku temu tętniła życiem łemkowska wioska. Do dziś zachowała się stara studnia, trochę piwniczek i malowniczy pagórek ze starym cmentarzem i pozostałościami po zburzonej cerkwi. Trwają tak wśród leciwych drzew i przypominają o dawnej wsi i jej mieszkańcach, którzy tak nagle przestali być.

Schronisko położone jest w widłach dwóch strumieni a wokół roztaczają się nie tknięte ludzką ręką krajobrazy, łagodne wzniesienia i leśne gęstwiny. Ze schodów do chaty roztacza się widok na szczyty pasma granicznego (m.in. Szczołb i Koszarkę) gęsto porośnięte bukowym lasem i zamieszkałe przez wszelaką zwierzynę. Zdawać mogłoby się, że chata wraz z toczącym się w niej życiem, wdarła się w ten niemalże pierwotny bieszczadzki krajobraz a w rzeczywistości doskonale wtopiła się w otoczenie i trudno wyobrazić sobie bez niej Łupków.

Schronisko w Łupkowie — Udogodnienia i wyposażenie

Plac zabaw dla dzieci

Aktywny wypoczynek w okolicy — Nowy Łupków

Narciarstwo w najbliższej okolicy
Narciarstwo biegowe w najbliższej okolicy
Snowboard w najbliższej okolicy
Trekking w najbliższej okolicy
Nordic walking w najbliższej okolicy
Wędrówki piesze w najbliższej okolicy
Trasy rowerowe w najbliższej okolicy
captchazmień obrazek
pola wymagane zostały oznaczone symbolem
 • gość
  Dodano: 4 marca 2013 16:55

  Ocena:
  4,1/5Szczegóły oceny
  Cena w stosunku do oferty
  4/5
  Udogodnienia i wyposażenie
  4,5/5
  Oferty dodatkowe i rozrywka
  4/5
  Lokalizacja
  4/5
Pokaż więcej ocen »
Zapytaj o wolne miejsca
od 12 zł za osobę
Dostępne miejsca noclegowe:
Pokój 4-osobowy12 zł za osobę
Szczegóły do uzgodnienia.
Zapytaj o wolne miejsca
Dodaj do schowka